Ako dávať feedback (… bez ujmy na zdraví).

Už sme si relatívne podrobne rozobrali spätnú väzbu z hľadiska prijímajúceho (čo to je, aká je, prečo ju prijať a pracovať s ňou – pripomeňte si tu aha hen). Dokonca som si ju od Vás – čitateľov tohto blogu- sama odvážne vypýtala (mnohí tak už urobili, kto sa ešte nečinil, nech sa páči, jeden klik hír). Avšak, po krátkej úvahe som si uvedomila, že v opojení netrpezlivého čakania na Vaše reakcie som pozabudla spomenúť, ako ju vlastne dávať.


To je tak, aby zasiahla cieľ – človeka (streit tu d hart). ALE nie tým štýlom, že po jej vypočutí/ prečítaní bude daná osoba v pokušení podniknúť na Vás nejaký fyzický útok, prípadne spáchať samovraždu v dôsledku rapídneho poklesu sebavedomia. Skôr ju podať tak, že si daný človek povie „hm fakt“ a následne popremýšľa nad možnými zlepšeniami seba alebo toho, čo a ako robí.

 

Takže ! Krátko, stručne, jasne:

Spätnú väzbu poskytujeme ideálne pomocou modelu hamburgeru. To jest:

item_3711

Začneme pozitívnymi detailmi, teda vyzdvihneme to, čo prijímajúci robí dobre ,v čom je dobrý alebo čo je na ňom dobré. Pokračujeme negatívami, ale nie spôsobom: „To robíš fakt otrasne.“, skôr niečo v duchu „To by si mohol robiť lepšie, vidím tam potenciál.“ (To aby mala osoba pocit, že nič nie je stratené, iba musí trochu zabrať). Doplniť to môžeme o odporúčania a konkrétne spôsoby „ako na to“ (ľuďom sa oplatí dať jasné inštrukcie a návody, prípadne ich vymyslieť spoločne). Ukončíme to v pozitívnom ladení, nejakými všeobecnými kladmi. Je potrebné vyvarovať sa slovíčku ALE medzi jednotlivými vrstvami SV, pretože jeho použitím riskujete, že si človek v pamäti  zafixuje len negatívnu časť a pozitívna upadne do zabudnutia. Akoby ste ju nikdy nevyslovili.

Príklad:

Učíte sa cudzí jazyk. Ruštinu, dajme tomu. Po hodine intenzívneho gavarenia by Vás mal váš lektor zhodnotiť.

Ako by to vyzerať nemalo:

Dislike emoticon

„Pozrite, snažíte sa, ale dnes Vám to naozaj nešlo, robíte stále tie isté chyby. Prejdite si to celé ešte doma. Dovidenia o týždeň.

 

Ako by to vyzerať malo:

Thumb up emoticon„Pán XY, všimol som si, že ústny prejav vám ide. Vaša slovná zásoba je bohatá. Výslovnosť, rodený Rus.  Istý priestor na zlepšenie vidím v gramatike a pravopise. Ak chcete dosiahnuť bezchybný písomný prejav, odporúčal by som zopakovať viacero cvičení z posledných dvoch lekcií. Čo poviete? Inak by som ale rád ocenil vašu aktivitu a pripravenosť na hodiny.“

Ktorá sa počúva lepšie? 

 

Pripájam ešte bonusové rady:

  • Hovorte o správaní, nie o osobnosti hodnoteného (osobnosť človeka sa odráža v jeho správaní, čiže miesto: „Si lenivý!“, povedzte: „Za posledný týždeň si neupratal, neumyl riady, ani seba, nepomohol si s nákupmi atď. atď.“ Konkrétne príklady! konkrétne príklady! Tie druhá osoba ťažko zneguje.)
  • Hovorte o správaní tu a teraz, nie v minulosti (nie je dobrou voľbou vyťahovať prehrešky spred niekoľkých rokov, príp. desaťročí, tie upadli do zabudnutia alebo si ich nepamätáme presne)
  • Začnite pozitívnym a pokiaľ je to možné, aj tým skončite (ego treba pohladkať predtým, než mu uštedríte ranu)
  • Nájdite spôsob ocenenia partnera počas SV (ak prehnanou kritikou raníte niekoho city, pravdepodobne sa  s vami nebude rozprávať, tobôž vás počúvať)
  • Zvoľte správny čas a miesto (spätná väzba je určená pre jeden pár uší oproti Vám, dbajte na to, aby pri jej podávaní neboli prítomní iní jedinci, obzvlášť tí zákerní klebetníci)
  • Človek môže prijať iba 5-7 informácii naraz (nevymenúvajte 11 kladov, 27 záporov a 5 všeobecných pozitív, nebude to mať efekt)
  • Nepozerajte sa na veci  čierno-bielo (a to platí nielen pri podávaní spätnej väzby)

 

Tento postup pokojne využite v bežných situáciách:

  • keď sa Vás priateľ po vlastnoručne uvarenej večeri spýta: „Chutilo ti?“ (a nechutilo)
  • keď sa Vás manželka pýta: „Miláčik, vyzerám v tých šatách dobre?“ (a nevyzerá)
  • keď sa Vás kolega opýta: Tak čo, bol som na porade dobrý?“ (a nebol)

a podobne.

 

Dovidenia !

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zuzana Kožárová
Volám sa Zus a v súčasnosti som doktorandkou Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Mojou najväčšou vášňou je psychológia. Tesne po písaní. Ešte počas výšky som sa rozhodla pretlak zaujímavých informácií vyriešiť založením blogu, ktorým sa snažím popularizovať psychológiu a jednoduchým jazykom približovať užitočné poznatky z psychológie.
Viac o mne zistíte na LinkedIn-e.
Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto:

Comments are closed.