PSYCHOBLÓGIA

Ako si správne vybrať profesiu (…zn. nie na Profesii).

Spomínate si, aké kritériá ste zvažovali pri výbere svojej aktuálnej profesie? Bolo to platové ohodnotenie (pod 800 evra nejdem) ? Či dostupnosť (to, čo ponúkla profesia.sk)? Alebo to bolo TO, čo ste krvopotne 5 rokov študovali (a možno Vás to ani nebavilo)? Prípadne o Vašom profesnom smerovaní rozhodli rodičia (mama je notárka, dedko bol, budeš aj ty) ? Všetko sú to síce (viac či menej) relevantné kritériá AVŠAK! uvažovali ste vôbec o tom, či budete robiť to, čo Vás skutočne zaujíma? To, v čom ste dobrý/á, lepší ako ostatní? Na čo sa hodíte? A ak ste si už nejaké profesiu vybrali, zvážili ste, čo jej vykonávanie vyžaduje? Aké osobnostné charakteristiky, kompetencie či vzdelanie? Znie Vám v hlave odpoveď: „nóó, ani ňee…“ Nebojte sa, nie ste sami. Málokto tak totiž urobil.

 

Hovorí Vám niečo kariérne poradenstvo?

Možno si pamätáte na časy stredoškolské, keď jedného dňa vošla do vašej triedy teta psychologička a v rukách držala podivné testy, ktoré mali rozhodnúť o vašej budúcnosti. Každý obdržal pár kusov A4 na vyplnenie, tie sa vyhodnotili a na základe výsledkov psychologička zhodnotila: „ty budeš robiť to a to, lebo na to a to sa hodíš“.  To bola priatelia, ukážka kariérneho poradenstva alebo procesu subjektívnej a objektívnej sebaanalýzy a sebazhodnotenia, na základe ktorého sa neskôr vyberá, respektíve odporúča vhodná pracovná pozícia pre toho-ktorého študenta. Ľudskou rečou povedané: cieľom takéhoto poradenstva je vybrať pre človeka profesnú oblasť, ktorá by bola v súlade s jeho záujmami, v ktorej by mohol čo najlepšie uplatniť svoje schopnosti a popritom cítiť spokojnosť s prácou, pretože ho napĺňa, dáva mu zmysel a prináša mu i finančný zisk. Škoda, že takéto poradenstvo sa deje iba raz či dvakrát za život, z toho väčšina na to i tak zabudne. Rovnako tak zabudneme na naše prirodzené vlohy, povahové vlastnosti a záujmy.

Miesto toho prihliadame na faktory spomínané v úvode príspevku: plat, mesto či aktuálnu ponuku pracovných miest. Zdá sa, že momentálne nehľadáme prácu, hľadáme pracovné ponuky s množstvom kritérií, do ktorých sa snažíme napasovať (a tak sme všetci flexibilní, odolní voči stresu a komunikatívni). Nemalo by to však byť naopak? A nemali by sme prácu našiť na seba? (To je otázka, o ktorej môžete tuho dumať pred spaním …a možno prídete na to, že ste to doteraz robili zle, ha!).

 

Prečo naozaj dobre zvážiť výber profesie?

Dobrá otázka! Výber profesie je z hľadiska celkovej spokojnosti so životom absolútne kľúčový. Okrem toho, že v práci trávite polovicu dňa (tí šťastnejší iba tretinu), rodinný a pracovný život sa prelínajú a navzájom ovplyvňujú. Ako pozitívne, tak negatívne (tejto téme som sa intenzívne venovala teoreticky i prakticky niekoľko mesiacov a záver som zhrnula do cca 60tich strán mojej diplomovej práce, čiže niečo málo o tom tuším). Ak ste frustrovaný svojou prácou, kolektívom či platom, s vysokou pravdepodobnosťou sa to podpíše sa na Vašej nálade. Necháte sa unášať na vlne negativizmu, na tvári Vám bude tróniť permanentný výraz znechutenia a Vaše čierne myšlienky sa pretavia do nekonečných ponosov, ktoré časom znechutia i všetkých naokolo. Prečo teda venujeme tak málo pozornosti výberu toho správneho povolania? To neviem (len sa domnievam, že to bude asi -zas raz- neznalosťou, prípadne tlakmi sociálnymi, rodinnými, ekonomickými a pod)

„V čom sme dobrí, v tom máme byť šancu úspešní.“

Ale! Stanoviť si cieľ (v súlade s tým, o čom som písala vyššie) a následne vytvoriť plán kariéry, teda ako budem k tomu cieľu postupovať, by nemusel byť vôbec zlý nápad. To by sa ideálne nemalo diať jednorázovo, ale pred každým začiatkom novej životnej etapy (koniec základnej, strednej, výšky, pred zvažovaním novej práce, po vyhadzove z práce alebo čo ja viem krachu vlastnej firmy, dokonca i vtedy, ak nie ste so svojím zamestnaním spokojný). Tento plán si vytvoríte kritickým zhodnotením svojich schopností, odborností, silných a slabých stránok, zvolením vhodného vzdelania, ktoré Vás posunie za vašim cieľom a dostatočnými informácii o pracovnej pozícii, ktorú plánujete vykonávať (aby ste vedeli alebo aspoň tušili, čo sa od nej očakáva a či to VY viete splniť). Len tak nájdete najlepšiu zhodu medzi vašou osobnosťou a vašou vysnívanou prácou. Ak budete mať vysnívanú prácu, budete spokojní, ak budete spokojní, budete túto spokojnosť vyžarovať na všetky strany (rodina, práca, hobby). Chceli by ste? Ja áno (vlastne už na takej ceste som). Ako ? Opýtajte sa ma (odpovedám na počkanie).

Opakovanie je matkou múdrosti, preto to, čo by ste mali naozaj dôkladne zvážiť, je farebne a prehľadne zhrnuté v grafe.

Bez názvu

 

Ale…

Viacerí možno teraz za svojím PC hlasno protestujete:

„Hej, a peniaze, plat sú kde? Tie nie sú dôležité? Nechcem žiť z pár eur na mesiac!“

Beriem, zo vzduchu a dobrého pocitu nevyžijeme (iba ak z lásky, ako sa hovorí). I dostatočná finančná odmena na Vás po čase nemusí pôsobiť motivujúco. Všimli ste si , že ľudia ktorí robia to, čo ich baví, niekedy zarábajú menej a i tak sú spokojní? A tí, ktorí makali na splnení svojho cieľa sa skôr, či neskôr (a niekedy o dooosť neskôr) stali úspešnými a zabezpečenými?

 

„Hej a ako zistím, čo ma vlastne baví ?“

No to viete najlepšie Vy. Asi to bude to, čomu sa venujete vo svojom voľnom čase a pri čom dokážete zotrvať dlho- predlho bez hocakej vonkajšej motivácie, akou je odmena, plat či tlaky z okolia. Ak niečo také nemáte, nezúfajte. Stále sú tu dotazníky záujmov. 

 

„Hej, keby to bolo tak ľahké zistiť, aká profesia by bola pre mňa vhodná!“

Aj na to tu je riešenie. Tento test. Jeho výstupom bude zhodnotenie Vašej profesnej orientácie, teda konkrétne profesie, ktoré sú v súlade s Vašim osobnostným profilom. A teraz pozor! Vyhodnotenie spravím ja osobne, a Vaše výsledky si spoločne prejdeme na osobnej konzultácii. (A to všechno bez platenia). S kým môžem rátať?  

 

Vhodne zvolenej profesii zdar!

Share on :

 

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto: