PSYCHOBLÓGIA

Chybná (tip na knihu).

Vianoce sú pre mňa synonymum oddychu. Povinne vypínam hlavu a sústreďujem sa len na napĺňanie svojich primárnych potrieb (rozumej hlad, smäd, spánok atď). Do povolených činností spadá i čítanie kníh (nevedeckých!). Preto keď mi mama šupla do ruky knihu „Chybná“ s komentárom: „Na, toto je o tebe,(haha  😆 ) nepovedala som nie. Po prečítaní prvej strany: „Som dievča zakladajúce si na definíciách a logike, žijem v čierno-bielom svete.“ , som sa len utvrdila v tom, že to bude dobrá voľba (ešte aj chodím v čiernobielom :mrgreen: ). A fakt!

Kniha spadá do kategórie dystópia (aneb literárna antiutópia a.k.a špecifický žáner vedeckej fantastiky, založený na predstave o dokonale fungujúcich spoločenských pomeroch, budovaných na rovnosti občanov a vedeckom základe). Tento žáner ja môžem – 1984 (Orwell) , či Koniec civilizácie (Huxley)… knihy s veľkým K! Rovnako ako táto (veď za večer prečítaná). Píšem o nej, pretože vo mne vzbudila rôzne úvahy (aj nad sebou 💡 ) a tiež preto, že sa do veľkej miery dotýka psychológie morálky. To sú také tie veci o vyšších emóciách: seba odsudzujúcich (hanba, či vina), či druhých odsudzujúcich ( hnev, odpor). A emócií spojených pochvalou druhých (vďačnosť) alebo naopak ich utrpením (súcit). 

Práve s týmito emóciami sa v deji teta Ahern náramne vyhrala a veľmi jasne dokazuje, ako blízko je od súcitu k opovrhnutiu a naopak. A že súcit bol práve tou zásadnou chybou vo svete dokonalosti a bezchybnej morálky. Paradox? Tých je plná kniha.

 

Tu konkrétne sme sa ocitli vo svete, kde sa ľudia delia na dokonalých a chybných. Chybní si toto označenie vyslúžili za spáchanie morálneho priestupku a potrestaní sú vypálením znaku na jednom alebo viacerých viditeľných častiach tela. V závislosti od toho ako sa previnili. Plus znižuje sa kvalita ich života, napr. obmedzením kontaktu s bezchybnými, opovrhnutím, dodržiavaním večierky, oklieštenou stravou a tak…(asi každého tu napadne analógia so židmi počas druhej svetovej, preto tieto dystópie nie sú až také scifi). Toto všetko sa deje za cieľom očistenia spoločnosti od nemorálnych ľudí. Ako to už pri každej dobrej myšlienke býva (napr. náboženstvách, presadzovaní politického režimu), vplyvom ľudí bažiacich po moci sa pôvodne vznešený zámer mení na krutú realitu na hony vzdialenú očakávaniam o morálnosti spoločnosti. Pretože kto rozhoduje o tom čo morálne je a čo nie? Nemorálny, rovnako chybný človek.

V celom tomto príbehu je ústrednou postavou v úvode zmienená racionálna dievčina, ktorá žije dokonalý život a riadi sa stanovenými pravidlami. Až kým ju nečaká dilema, v ktorej sa rozhodne zachovať morálne (preukáže súcit s chybným), ale na úkor porušenia pravidiel (chybným sa nepomáha). Za to je označená Chybnou.

 

„Chcú, aby som povedala, že to čo som urobila bolo zlé. Ale ak budem klamať, budem tiež chybná. A aby som získala slobodu, musím byť najprv Chybná. Musím sa stať Chybnou, aby som dokázala, že som dokonalá. To nedáva zmysel. To je nelogické.“

 

Logika, nelogika, svojím jediným rozhodnutím príde nielen o svoj skvelý pokojný „dokonalý život“ , ale dôsledky nesie aj jej okolie (to nedomyslela). Postavená je pred ďalšie a ďalšie morálne dilemy, pri ktorých pochopí, že nie všetko je čierne alebo biele a nie každé riešenie, ktoré je na prvý pohľad logické, je zároveň aj to správne. Správny smer jej dáva len snaha o udržanie si vlastnej integrity a bez ohľadu na subjektívne vnímanie morálnosti spoločnosťou, si zachováva svoje hodnoty.

 

Ak ste z tých, čo na všetko nazerajú skrz chladnú logiku a rácio, táto kniha vás tak trochu preplieska.

 

Čítaniu zdar !

 

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto: