PSYCHOBLÓGIA

Si psychopat?

 

„Životné ciele psychopatov bývajú moc, majetok, sex, ale tým najzákladnejším cieľom je iba jeden – moc, a to pokiaľ možno absolútna, samoúčelná moc. Mať moc obvykle znamená mať prístup k majetku i sexu, pri ktorom ide viac o kontrolu, ovládnutie partnerky alebo partnera než o vlastný pôžitok.“
 
MUDr. František Koukolík, DrSc
 
 

ČO JE TO PSYCHOPATIA ?

V skratke je to porucha osobnosti. Tá býva nevyvážená (niečo je akcentované napr. sebavedomie, niečo potlačené napr. svedomie), prítomné sú povahové odchýlky v podobe čudáčstva až antisociálneho správania.Percentuálne zastúpenie psychopatov sa pohybuje okolo 4-5 % mužov a 2% žien (v dnešnej dobe možno aj viac :D).

 

AKO PSYCHOPATIA VZNIKÁ?

Výskum psychopatie určil tento problém ako viac menej neurobiologický, hovorí o abnormálnom usporiadaní mozgu. Niektoré centra mozgu nie sú prepojené, niektoré časti zas nie sú aktívne. 

 

AKO SPOZNAŤ PSYCHOPATA?

Americký súdny psychológ a expert Robert Hare zostavil niekoľko charakteristík typických pre osobnosť psychopata. Tento súbor pochádza z 80tych rokov minulého storočia, je známy pod skratkou PCL-R (Psychopathy Checklist-Revised) a aj v súčasnosti sa hojne využíva pre diagnostické účely vo výskumnej a klinickej praxi. Súčasná revidovaná verzia obsahuje nasledujúce body resp. charakteristiky, ktoré psychopat obvykle má: 

 • výrečnosť a povrchný šarm
 • prehnané sebavedomie a pocit dôležitosti
 • neustále hľadanie zážitkov, pocit nudy
 • chorobné klamanie
 • podvodné a manipulatívne správanie
 • absencia svedomia a pocitu viny
 • citová povrchnosť – chlad, nedostatok empatie
 • príživnícky životný štýl
 • oslabená sebakontrola
 • problematické správanie od raného veku
 • absencia reálnych dlhodobých cieľov
 • impulzívnosť
 • nezodpovednosť
 • promiskuita
 • početné manželské (partnerské) vzťahy
 • neschopnosť prijať dôsledky vlastného konania
 • nerešpektovanie príkazov a úloh
 • kriminalita v mladom veku
 • rôznorodá kriminalita 

 

Radím sa medzi pravidelných čitateľov časopisu Epocha a nedá mi nespomenúť dvojstránku, na ktorú som narazila asi mesiac dozadu. Venovanú práve tejto téme. Je na nej popísaných 7 základných rysov, ktoré charakterizujú psychopatov. Na samotnom článku by nebolo nič extrémne pútavé a prelomové, ak by autor nepoukazoval na prítomnosť týchto osobnostných čŕt i u známych osobností politiky či vedy. Stále častejšie sa totiž debatuje o tom, že práve vo vysokých vedúcich pozíciách nájdeme čoraz viac osobností so správaním typickým práve pre psychopatov. Pozícia CEO je podľa Kevina Duttona, autora knihy „The Wisdom of Psychopaths: What Saints, Spies, and Serial Killers Can Teach Us About Success“ najčastejšie obsadená psychopatom. Ďalšie profesie s nadmerným výskytom psychopatov sú právnik, obchodník, pracovník v médiách, chirurg, novinár a kňaz (kňaz ???). Nuž darmo, zrejme tu platí pravidlo (práve mnou vymyslené), že nie každý psychopat vás na počkanie rozreže motorovou pílou, ale ten, čo vás motorovou pílou rozreže VEĽMI PRAVDEPODOBNE psychopatom bude. Amen.  

Keďže nečakám, že pobežíte do obchodu zakúpiť si mesiac staré vydanie  Epochy (čo by sa Vám reálne asi ani nepodarilo, meh) prinášam Vám menší „výcuc“ z tohto článku tu.

Nerušene pokračujte v čítaní rolovaním smerom nadol.

 

1.Charizma

FBI-360-Ted_Bundy_FBI_10_most_wanted_photoPríklad Ted Bundy- dokázal schovávať svoju pravú chladnokrvnú povahu za maskou chápavosti, hranej úprimnosti a hlavne charizmy. Tento diplomovaný psychológ prešiel na druhý breh medzi psychopatov, keď bol po 10tich rokoch popierania viny obvinený zo zabitia vyše 30 dievčat a žien (odhad sa však pohybuje okolo čísla 60). Veľkou dávkou šarmu si bol schopný získať ich dôveru a akonáhle bol s nimi sám, znásilnil ich a zavraždil. Na mnohých z obetí sa navyše dopustil i nekrofilného pohlavného styku! (fajnšmeker)

 

 

2.Bezohľadnosť

Súvisiaci obrázok
Stalin

Bezohľadnosť psychopatov je charakterizovaná absenciou svedomia, akýchkoľvek emócií a neznalosťou pojmov súcit či ľútosť. Bez váhania podvádzajú, likvidujú,
hľadia len na svoje záujmy.

Príklad Josif Vissarionovič Stalin- nechal zabiť milióny obetí, zvrátene a kruto sa pohrával s osudmi najbližších i vlastných príbuzných. Bol sebavedomým, brutálnym, nevzdelaným a navyše bezohľadným človekom.

 

 

3.Odolnosť

Bundesarchiv_Bild_183-S33882,_Adolf_Hitler_retouchedPsychopati sa neboja, nepoznajú nebezpečenstvo. Vypracujú si odolnosť voči stresu a záťaži. Toto „umenie“ im dáva imunitu proti psychologickým trikom či hrozbám nepriateľov a robí ich extrémne až patologicky optimistickými.

Príklad Adolf Hitler- aj napriek jasnej blížiacej sa porážke do poslednej chvíle veril, že nemecká ríša nakoniec zvíťazí. Počas svojho „pôsobenia“ bol charakteristický najmä svojou odolnosťou. Jeho pracovné nasadenie a tempo by vydržal asi málokto. Spal minimálne a denne bol schopný vystúpiť na piatich námestiach v piatich rôznych mestách. Známy bol aj a najmä svojím bravúrnym rečníctvom a charizmou.

 

 

4.Akčnosť

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt harold shipman
Harold Shipman

Akonáhle si psychopati vytvoria stratégiu, dokážu ju premeniť v skutok s ľahkosťou pierka. Bohužiaľ na tomto pilieri veľmi často stavajú svoju kariéru tucty vrahov.

Príklad Harold Shipman- tento britský lekár si pamätal každú drobnosť, každý detail o pacientoch. Tak sa mu darilo počas dlhých 28 rokov nerušene vraždiť ľudí nadmernými dávkami heroínu alebo morfia. Až kým nebol odsúdený a nespáchal samovraždu vo vlastnej cele. Na páse z roztrhanej plachty.

 

 

5.Koncentrácia

Apollo_11_first_stepMozog psychopata vie vytesniť všetky rušivé vplyvy a tým sa sústrediť výhradne na cieľ. Ak sa dostanú do krízovej situácie, v ktorej iní zlyhávajú, oni triumfujú.

Príklad Neil Armstrong- keď v r. 1969 Armstrong a jeho parťák Aldrin hľadali ideálne miesto na pristátie nad mesačnou krajinou, extrémne rýchlo im dochádzalo palivo. Zatiaľ čo Aldrin šalel, Armstrong vyhlásil: „prepočítaj palivo na sekundy a počítaj nahlas.“ Armstrong zatiaľ vyhodnocoval situáciu. Zostalo posledných desať sekúnd. Armstrong našiel oázu uprostred geologických vrstiev, kde mohli bezpečne pristáť (a aj pristáli, možno ste o tom niečo započuli).

 

 

6.Sebavedomie

290px-Idi_AminPsychopati sú neuveriteľne sebavedomí jedinci, ktorí dávajú najavo svoju prevahu viac menej pri každej príležitosti.
Príklad africký diktátor Idi Amin sa necháva oslovovať „jeho Veličenstvo doživotný prezident, poľný maršál Al Hadji, doktor Idi Amin, pán všetkého tvorstva na súši i vode, dobyvateľ britského impéria v celej Afrike a predovšetkým v Ugande“ (…ktovie akú ma prezývku). Sám sa pasoval za škótskeho kráľa a neváhal dať ponuku na sobáš kráľovne Alžbete II.

 

 

7.Manipulácia

Pomer 99:1, toľko je slušných kvázi normálnych ľudí voči psychopatom. Problém sa stáva fakt, že množstvo z tých 99% ľudí je manipulovateľných. Ľudia majú tendenciu slepo dôverovať autoritám, ktorými sa psychopati ľahko môžu stať vďaka svojím schopnostiam, prednostiam a charakterovým vlastnostiam. Taktiež sú veľmi dobrí v čítaní pocitov a emócii druhých, i keď oni skoro žiadne nemajú. Vedia ich však dobre predstierať a získavať si tak dôveru druhých. Takto dokážu zmeniť ľudí vo figúrky a ich životy v šachovnicové pole.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Robert MaudsleyPríklad britský psychopat a vrah Robert Maudsley- označovaný ako predchodca Hannibala (Mlčanie jahniat – skvelá kniha odporúčam… ešte viac ako film). Po tom, čo bol tento mužíček obvinený a zadržaný za niekoľko surových vrážd, dokázal v zabíjaní pokračovať aj vo väzení. Jedného väzňa umučil, ďalšieho ubodal a tretieho vlákal k sebe do cely (napriek jeho povesti abnormálne nebezpečného vraha) a ako inak, zabil ho. Po tomto incidente bol izolovaný v špeciálnej presklenej cele vo väznici Wakefield. Pikoška: Robo mal vskutku zaujímavé chute, neváhal konzumovať napríklad ľudský mozog (bravčové mozočky asi neboli to pravé).

 

 

 

Ak vo Vás dnešný príspevok vzbudil záujem a ste lační po ďalších informáciách o psychopatoch pozrite si aj:

 • Videjko na túto tému:  

 

 

Knihy na túto tému :

 

 

Na záver mám pre vás dva testy, ktoré možno poznáte, pretože sa  nejakú tú dobu šírili internetom. Ak sú Vám povedomé, prosím ignorujte ich, ak nie, máte možnosť zistiť, či ste psychopat (ale ich výsledky samozrejme berte s rezervou). Orevuár !

TEST 1 :       

http://bord.sk/ake-pudy-su-vo-vas-ukryte-test/

TEST 2:
Toto je pôvodný, nefalšovaný psychologický test. Je to príbeh jednej ženy. Keď bola na pohrebe svojej matky, stretla sa tam s mužom, ktorého do tej doby nikdy nevidela. Pretože tento muž bol tak krásny a okúzľujúci, ako si vždy predstavovala, že by jej vysnívaný muž mal byť, okamžite sa do neho zamilovala. Pretože však bola veľmi hanblivá, nespýtala sa ho na jeho telefónne číslo, ani kde býva. O pár dní neskôr táto žena zavraždila svoju sestru…

Otázka znie:
– Aký bol motív vraždy jej sestry?
(odpoveď je uvedená nižšie) 

 

Žena dúfala, že sa svojím milovaným chlapcom stretne opäť na pohrebe.Pokiaľ ste odpovedali správne, premýšľate ako psychopat. Tento test vytvoril jeden slávny americký psychológ, aby otestoval, či niekto má mentalitu vraha. Drvivá väčšina uväznených masových vrahov odpovedala na tento test správne. Pokiaľ ste neodpovedali správne, je to pre vás dobrá správa – nemáte myseľ psychopata a potenciálneho vraha. Všetci, čo odpovedali správne, prosím uveďte svoje meno do komentárov (pretože väčšina odborníkov radí, aby sme sa psychopatom vyhýbali resp. utekali od nich preč) .

 

 

Share on :

 

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto:

Comments are closed.