PSYCHOBLÓGIA

Konšpirácie naše každodenné.

O tejto téme som neplánovala písať, pretože som mala pocit, že o konšpiráciách a kritickom myslení hovorí každý a všade. Tak načo sa opakovať? Potom mi však došlo, že na mňa tie veci vyskakujú odvšadiaľ, pretože sa o nich zaujímam. Iní ľudia sa ale zaujímajú o iné veci (už ste si prerolovali instáč ?), preto ich možno táto téma obchádza (i keď verím, že fanúšikov Psychoblógie nie!).

Fakt intenzívnym spúšťačom pre napísanie blogu však bolo toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=S3qsVnzEP4s
…za hudbu a strih dávam 10 z 10.

Po prečítaní niektorých komentov pod videom som si povedala: „kmón, fakt tomu niekto verí?“ No verí. A odvtedy mi ide hlavou otázka PREČO? Tak som si spomenula, že u nás v Centre spoločenských a psychologických vied SAV sa snaží otázku “Prečo ľudia veria nezmyslom?“ zodpovedať celý tím skvelých vedcov. A keďže je slovenská veda úboho popularizovaná (až tak, že skoro nikto nevie povedať meno aspoň 1 vedca), urobím im trochu reklamu. Je to fakt zaujímavá téma, tak poďme na to!

Najprv si stručne vysvetlime pojem konšpiračná teória:
Konšpiračná teória vysvetľuje nejakú udalosť ako tajné sprisahanie. Kombinuje fakty so špekuláciami a ľudí presviedča, že všetko je inak. Ide o predstavy, ktoré kladú za príčinu najrôznejších javov plánované a tajné konanie mocných ľudí a organizácií, ktoré majú za cieľ poškodenie alebo ovládanie verejnosti. konšpiračné teórie zahŕňajú príliš zjednodušené príčiny zložitých udalostí, sú postavené široko a vágne a preto nie je možné ich vyvrátiť, a taktiež to, že predstavujú iba zbierku dôkazov pre nejaké tvrdenie, no všetky protichodné informácie buď ignorujú alebo spätne zahŕňajú do konšpiračnej teórie.

…dalo sa aj stručnejšie, že?  :mrgreen:

 

Pár príkladov najpopulárnejších konšpiračných teórii:
● že spadnutie dvojičiek bol vlastne vnútropolitický útok
● že svet ovláda malá skupina židov alebo iluminátov (či to je to isté?)
● že očkovanie zapríčiňuje autizmus
● že Soros!
● a v kontexte prichádzajúcich prezidentských volieb, že Čaputová je tramtatatá – agentka Sorosa

 

Prečo tomu ľudia (radi) veria? Je tu pár vysvetlení.

 

Prečo ľudia veria nezmyslom?

…lebo sa chcú odlišovať, byť výnimoční

Ten pocit – úúú, viem niečo, čo niekto iný nevie !

 

 …lebo odmietajú nejednoznačnosť a neistotu

Ľudia majú tendenciu hľadať vzorce aj v náhodných udalostiach. Nemajú radi nevysvetlené, preto si vytvárajú vlastné teórie. A čím jednoduchšie, tým lepšie (aby ich predsa chápali). Aj preto ľudia kedysi verili, že počas búrky na nich blesky zosiela boh hromu, lebo boli zlí! Pospájali si dva náhodné javy a vytvorili medzi nimi kauzalitu (to sa udialo, lebo preto..). Až kým sa nevysvetlila naozajstná príčina vzniku búrky (proces kondenzácie a desublimácie vodnej pary). Ak ľuďom chýbajú poznatky alebo mentálna kapacita na pochopenie nejakých zložitejších javov, začnú pracovať s predstavivosťou, fantáziou, či intuíciou. Nájsť tu môžeme aj istú paralelu s poverčivosťou a náboženstvom. Konšpirátori si vytvárajú svoje moderné verzie o tom, prečo sa vo svete deje zlo, resp. to, čo považujú za zlo.

… lebo sa boja

Človek, ktorý sa bojí, sa málokedy správa racionálne. Tak sa stane, že v strachu o zdravie vlastného dieťaťa uverí tomu, že očkovanie dieťaťu naozaj spôsobí rakovinu, alebo zo strachu o bezpečnosť seba a rodiny uverí, že migranti naozaj obsadia a islamizujú celú Európu (obzvlášť, ak sa ešte so žiadnym nestretol) alebo zo strachu pred úpadkom tradičnej rodiny uverí, že Čaputová je agentka Sorosa, ktorá prišla všetkých v komunite LBGT oženiť a vydať a rozdať im deti.

 

 …lebo sú leniví premýšľať

Ľuďom sa všeobecne nechce komplikovane analyzovať všetky javy, racionálne vyhodnocovať objektívne fakty a dopracovať sa k nejakému záveru. Radšej si to vezmú skratkou a oddávajú sa iracionalite, ktorá ich často dovedie k mylnému záveru.
Pre takéto skratkové myslenie sa vo vede používa slovo bias (je ich veľa, môžete si o nich prečítať tu), v súvislosti s konšpiráciami spomeniem napríklad confirmation bias – to je tendencia vyhľadávať také informácie, ktoré nám ďalej potvrdzujú to, čo si už myslíme a ignorovať tie, čo to vyvracajú. Šípite dobre, že to potom pomerne dosť komplikuje návrat k objektívnemu mysleniu (príklad: človek, ktorý verí, že sóda bikarbóna s javorovým sirupom ničí nádory, bude vyhľadávať také články a prípady, ktoré mu to len potvrdia, a odignoruje všetky, ktoré budú tvrdiť opak.. takto nejako sa bude len ďalej utvrdzovať vo svojom presvedčení. Navyše, ak u neho existuje strach zo smrti, to podporí celý proces ešte viac a nevyhovorí mu to už nikto.)

 

…lebo majú tzv. kontaminovaný mindware

to znamená, že buď nemajú dostatok informácii, a preto sa rozhodnú veriť zlej teórii alebo informácie majú, ale nesprávne, škodlivé (napr. že autizmus spôsobuje očkovanie). A ak už veria jednej konšpirácii alebo hlúposti, majú predpoklad veriť aj ďalším (ups).

 

Alebo všetko dokopy  🙄

 

Poďme ďalej.
Konšpirácie sa vďaka internetu šíria extrémne rýchlo. Ak rôzne hoaxy a konšpirácie čo i len trochu zabrnkajú na emočnú nôtu jedinca, šíri ich ďalej. Veď kto už má čas overovať každú jednu informáciu, ktorá sa objaví na nástenke alebo sa k nej prekliká? Skúste si len taký obyčajný kvíz rozlíšenia fejk fotografie od pravej: TU. Ako sa vám zadarilo?
Konšpirácie zhromažďujú a šíria dezinformačné weby alebo médiá (napr. legendárny Zem a vek, či Slobodný vysielač).

Fun fact:

Takmer pätina Slovákov čerpá poznatky o politických a spoločenských témach primárne z dezinformačných internetových portálov a médií.

 

Možno aj preto viac ako polovica slovenských respondentov súhlasila s výrokom, že: „Dianie vo svete je riadené tajnými skupinami, ktoré sa usilujú o vytvorenie totalitnej svetovlády“. A pozor počet ľudí, ktorý s týmto súhlasili bol ešte o čosi vyšší u vysokoškolsky vzdelaných. Hmm!

No a ak si niekto rád číta tieto konšpirácie, tak mu ďalej vyskakovať podobný obsah. To znamená, ďalšie konšpirácie. Výsledok? Ocitne sa v tzv. komnate ozveny. Navyše, ak ma v okolí podobných ľudí, je veľmi malá šanca, že mu tie presvedčenia niekto vyvráti. Aby toho nebolo málo, v čo sami veríme, sa nám vždy javí ako racionálnejšie ako to, v čo veria ostatní. Preto si vlastné teórie nespochybňujeme, a ani si ich nenecháme spochybňovať inými. A kto si ich vlastne rád číta a verí im?

 

Kto verí konšpiráciám?

V jednom z článkov som sa dopracovala k prehľadnému deleniu, ktoré sa viaže práve k vyššie spomínanej kontaminovanej mysli (mindware-u). Ľudia sa tu triedia do 4 základných typov, a to podľa miery kontaminovanosti ich mysle a ich konzervatívnosti, resp. liberálnosti.

 

Našli ste sa?
Najsilnejšiu tendenciu k predsudkom (sexizmus,rasizmus …) a náchylnosť veriť rôznym konšpiráciám majú pravicoví autoritári, teda kontaminovaní fundamentalisti (a to je kto? kotlebovci napríklad). Robia nesprávne závery, nekriticky akceptujú nedostatok dôkazov podporujúcich ich presvedčenia a menej si priznávajú svoje limity (ťažký oriešok!). Tu je podstatné spomenúť, že medzi týmito 4 typmi sa nepreukázali žiadne významné rozdiely v inteligencii, čo v preklade znamená, že jedna skupina nie je viac či menej inteligentnejšia ako druhá. A to znamená, že ani vysoký intelekt nemusí zabrániť v tom, aby človek konšpirácii uveril (ťažko tomu veriť, čo?). Je to práve kvôli tomu, že ak počujeme nejakú teóriu, preženieme ju skoro automaticky (česť výnimkám) cez lenivé irácio, nie racio. Na to by sme totiž museli vynaložiť viac mentálneho úsilia.

 

Aké sú dôsledky?

Prečo je viera v konšpirácie problém? Okrem zlých rozhodnutí týkajúcich sa zdravia, či spôsobov liečby istých ochorení, prehlbovania xenofóbie, či radikalizácie, je tu ešte aj veľmi aktuálna hrozba absolútne nemiestnej voľby prezidenta. Tak sa môže stať, že niekto kto zhliadol video o p.Čaputovej, zvolí niekoho:

• kto tvrdí, že jeho daňové nie je jeho daňové, pretože: „to je jej majetkové priznanie, lebo ona kontrolovala moje daňové priznanie“ (pozeraj tu)
• kto sa inej osobe vyhráža zabitím roxorovou tyčou a o sebe vyhlási, že má nižšiu inteligenciu, ale snaží sa s tým žiť celý život (pozeraj tu)
• kto popiera Holokaust (to ani nepozeraj)

 

Tak je na mieste položiť si otázku otázok: Ako komunikovať s konšpirátormi a vyvrátiť im ich presvedčenia. A je to vôbec možné?

Ako presvedčiť konšpirátora?

Už viackrát som tu spomenula rolu iracionality, blbých presvedčení, viery, biasov a emócii vo vzťahu ku konšpiráciám. Tento mix vytvára fakt zlú, ak nie jednu z najhorších východiskových situácií pre rozumnú debatu a argumentáciu, pretože ..na iracionálne presvedčenie nefunguje racionálne vysvetľovanie. Skoro nikdy! Písala som, že konšpiráciám veria inteligentnejší, aj menej inteligentnejší. Od toho sa odvíja ako sa budú v obhajovaní svojich teórii brániť.

Menej inteligentní /vzdelaní:
Nesústreďujú sa na fakty, argumenty. Idú smerom citového vydierania a vulgárnych agresívnych útokov. Ak už nejako argumentujú, používajú tzv. argumentačné fauly.
Uvádzam príklad jedného z komentárov pod videom „agentky Čaputovej“:

 

zdroj: youtube.com

 

Ide o tzv. faul „proti osobe“, čiže používanie urážlivých argumentov spochybňujúce individuálne charakteristiky jednotlivcov.
Alebo si pozrite ten rozhovor Sajfu s Daňom (to sa pobavíte aj zaplačete).
Začínať alebo pokračovať v debate ani nemá zmysel…

 

Inteligentnejší / vzdelaní:
Tu je to celkom prúser, pretože množstvo inteligentných ľudí je veľmi kreatívnych v obhajovaní svojich hypotéz. Vedia použiť rôzne argumenty a sofistikovanejšie fauly, na všetko majú odpoveď, ohromia vás svojou rétorikou a nakoniec máte pocit, že oni sa predsa nemôžu mýliť. Môžu. Len je ťažké (ak nie nemožné) im to vyvrátiť.

Suma sumárum, nie je výhra debatovať ani so vzdelaným, ani s nevzdelaným.

  • Múdry nevzdelaného ráciom a logikou nepresvedčí, lebo by musel prekonať obrovské medzery vo vzdelaní oponenta. Navyše by mu to musel ten oponent dovoliť – čo sa nestane.
  • Múdry múdreho faktami tiež nepresvedčí, pretože rozumný človek veriaci nezmyslu si ho dokáže rázne obrániť.
  • A nevzdelaný s nevzdelaným, to bude len o nadávkach

Asi najužitočnejšie je preto zamerať sa na seba.

 

Ako sa konšpiráciám brániť?

Veľmi účinným prostriedkom je (a teraz si dáme jedno klišé) schopnosť premýšľať kriticky. Ja si ho veľmi intenzívne rozvíjam prácou vo vede. Tam totiž nemôžete placať na papier čo vám príde. Všetky tvrdenia musíte mať podložené, a to nie z hocakých zdrojov. Dokonca aj v rámci vedeckých databáz musíte rozlišovať dobré a zlé zdroje. Musíte vedieť o argumentoch v prospech vašej teórie, ale aj o tých, ktoré ju vyvracajú. Pochopiť, ktoré sú relevantné, a následne ich ďalej potvrdiť alebo vyvrátiť. V tomto kontexte je tiež fajn (až nutné) vedieť k akým všetkým biasom a argumentačným faulom vaša myseľ rada utieka. No a v neposlednom rade, je sakra dôležité neustále sa vzdelávať a rozširovať si obzory.

Na záver ešte pridávam odporúčania E. Ballovej Mikuškovej.
1. Vždy, keď je to možné, musí existovať nezávislé potvrdenie „faktov“.
2. Podporujte vecnú diskusiu o dôkazoch so zástupcami.
3. Argumenty formálnej autority môžu mať malú váhu, je lepšie brať do úvahy názor expertov v danej oblasti.
4. Overte viac ako jednu hypotézu (možné vysvetlenie).
5. Snažte sa, aby ste príliš nelipli na hypotéze (vysvetlení) iba preto, že je vaša.
6. Kvantifikujte (premeňte na čísla).
7. Ak existuje reťaz argumentov, každý z nich musí fungovať.
8. Používajte filozofické britvy (to sú techniky, pomocou ktorých dokážeme kriticky posúdiť informácie a dokážeme sa nimi chrániť pred absurdnosťami a nezmyslami)

  • Occamova britva – princíp logickej úspornosti – ak existuje na vec viacero vysvetlení, je vhodnejšie uprednostňovať to najmenej komplikované
  • Humeova britva – vnáša racionalitu do viery a zázrakov
  • Popperova britva – testovateľnosť a falzifikovateľnosť hypotéz – teória, ktorá nemôže byť vyvrátená, je bezcenná

Čerpajte z dobrých relevantných zdrojov, vyhnite sa týmto!. Ako rozlíšiť tie v rámci internetu, odporúčam sledovať tento kanál – CrashCourse

 

Konšpiráciám zbohom!

 

 

Zdroje:

Vladimíra Čavojová, Eva Ballová Mikušková, Martin Majerník. Kontaminovaný mindware: typy, otázky a výzvy. ÚEP CSPV SAV. http://cogsci.fmph.uniba.sk/kuz2015/zbornik/prispevky/cavojova.pdf

https://invivomagazin.sk/michael-shermer-preco-mudri-ludia-veria-zvlastnym-veciam_335.html

https://invivomagazin.sk/sprisahanie-s-cielom-ovladania-vasej-mysle_551.html

https://invivomagazin.sk/rozumne-argumenty-vs-obhajoba-nezmyslov-aby-diskusie-neboli-kabaretom-ci-minovym-polom_466.html

https://media.proquest.com/media/pq/classic/doc/3866972841/fmt/pi/rep/NONE?_s=UmSEHTw%2F7nTvUzx8FnqaahNfJNo%3D

http://vedanadosah.cvtisr.sk/co-su-to-nepodlozene-presvedcenia-a-preco-im-ludia-veria

http://vedanadosah.cvtisr.sk/mame-privela-informacii-nezmyslom-sa-treba-branit

Swami, V., Voracek, M., Stieger, S., Tran, U. S., a Furnham, A. (2014a). Analytic thinking reduces belief in conspiracy theories. Cognition, 133(3), 572–585.

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto:

Comments are closed.