PSYCHOBLÓGIA

Singles

Všadeprítomný gýč v odtieňoch červenej a tvare srdca mi dáva neklamne najavo, že sa blíži sviatok, ktorý je primárne určený všetkým predaja (a peňazí) chtivým jedincom. Sekundárne všetkým zaľúbeným. Alebo lepšie povedané, všetkým v nejakom vzťahu (zamilovanosť nie je podmienka pre romantickú večeru, že 😀 ). Či už Valentín oslavujete alebo nie, sú tu takí, ktorí sa rozhodovať nemusia, pretože sa ich prosto netýka.

 

Na mysli mám:

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt single ladies gif

…a všetkých single pánov.

 

Nezadaní ľudia sa dajú veľmi jednoducho roztriediť do 3 kategórií v závislosti od toho, či im single život vyhovuje a či takto plánujú žiť dlhodobo:

 1. Jedinci, ktorí takto žiť nechcú, ale z rôznych dôvodov sa im partnera nepodarilo nájsť
 2. Jedinci, ktorým aktuálne tento spôsob života vyhovuje, ale časom plánujú žiť v partnerskom vzťahu
 3. Jedinci, ktorým to tak vyhovuje a plánujú tak žiť aj v budúcnosti

 

Kategória- som single a nechcem byť

Asi najhoršie sú na tom práve títo, pretože chtíč mať partnera by aj bol, ale akosi sa to nedarí realizovať. Miera frustrácie narastá s počtom mesiacov / rokov strávených osamote. Problém môže byť na strane nezadaného alebo ..nie,nie, iba na strane nezadaného (buď si daný človek neuvedomuje, že vlastne vzťah nechce alebo je divný alebo nastavil kritériá vysoko, resp. ich má nereálne a človek, po ktorom túži sa zatiaľ nenarodil). Trochu komplikovanejšie je to u žien (predovšetkým inteligentných a úspešných), veď čítaj ďalej.

Kategória – momentálne chcem byť single, ale časom chcem vzťah

To sú takí tí experimentátori, ktorí chcú využívať všetky výhody slobodného života. Ale iba dočasne, kým nezačnú pociťovať nevýhody.

Kategória – vyhovuje mi to tak a chcem tak žiť v budúcnosti

Práve táto kategória je momentálne predmetom mnohých výskumov, pretože…je to prosto zvláštne = vymyká sa to normálu (priemeru). A všetko čo sa vymyká normálu zaujíma koho? No predsa psychológov ! Tak sa jedného dňa pustili do výskumu a vy si teraz môžete prečítať čo zistili.

 

Kto singlesáci sú a akí sú?

Singles vzbudzujú pozornosť a záujem z dôvodu ich enormného nárastu v populácii, za ktorým treba hľadať viacero príčin (o tých nižšie). Je to fenomén súčasnosti (i keď vždy tu nejakí vlci samotári boli, ale zrejme nie v takom množstve) a to predovšetkým západných krajín (najviac sólo obyvateľov na svete má Švédsko- 47 percent, za ním nasleduje Nórsko – 40%, VB – 34%, USA – 27%).

Účasť v tejto prestížnej kategórii vám zabezpečí splnenie 3 (slovom troch) podmienok:

 • že nemáte dlhodobého intímneho partnera (občasné hukaps s jedným človekom sa nepočítajú)
 • že sa definujete ako single (a ste s tým okej)
 • a že ste dospelý jedinec (vek nad 18)

Dostať sa môžete aj do podkategórií. A to:

 • swells (single women earning a lots)
 • dinkies (double income, no kids)
 • yuppies (young urban professionals)
 • muppies (multimedial urban people pushing the internet economy)

Neprekladám, angličtina tomu pristane.

Singlesákov teda najčastejšie nájdeme vo vyspelých západných krajinách. Ide o ľudí vzdelaných, ktorí majú lepšiu prácu v porovnaní s rovesníkmi. Výskum hovorí, že sú sebavedomejší, sebestačnejší, majú väčší pocit kontroly nad svojím životom a dobre zvládajú trable, ktoré život prináša. Typická je pre nich ale vyššia miera individuality a egocentrizmu. Je však otázne, či sú tieto charakteristiky príčinou alebo dôsledkom nezadanosti (predovšetkým tej dlhodobejšej) alebo sa vyvinuli, pretože sú prosto pre takýto spôsob života žiadúce.

 

Singlesáci a ich (ne)vzťahový svet

Singlesáci môžu svoj čas venovať len sebe, preto medzi nimi nájdeme množstvo do práce pohrúžených jedincov, v rôznych neziskových organizáciách angažujúcich sa jedincov, či „zelené“ ekologicky premýšľajúce a žijúce typy. Často tieto činnosti vykonávajú súbežne (šak čo by robili nie? .. keď majú toľko času), čo zas môže smerovať k extrému v podobe workoholizmu a nulového sociálneho života. To sa prosto stáva, ak sa partner/ka s rovnakým hodnotovým rebríčkom a toleranciou voči o čosi nezávislejšiemu životnému štýlu nenájde a väčšina kamarátov je zadaná, resp. oženená / vydatá plus odrodená a rieši svoj život. Logicky sa vynára otázka. Sú singlesáci v porovnaní so zadanými osamelejší a nešťastnejší? Prieskumy tvrdia, že áno. Tiež však ukazujú, že šťastie a vnútorné naplnenie hľadajú niekde inde, v zmysluplnej práci a sebarealizácii. Tú zadaní, špeciálne tí v manželskom zväzku ukotvení, neprežívajú v takej miere (zdá sa, že jeden nemôže mať všetko).

V oblasti vzťahov sú solitéri špecifickí. Sú to vraj čarmeri, vtipní, komunikatívni, spoločenskí. Majú bohatú sociálnu sieť a kvalitnejšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami (pretože na nich majú viac času). Nepotrebujú partnerský vzťah, aby dokázali viesť plnohodnotný život a neplakali každý deň do vankúša. V prípade, že ide o tých, ktorí niekedy v budúcnosti zvažujú nadviazanie vzťahu, tí sú trpezliví a ochotní čakať na ideálneho partnera (avšak je otázne, či existuje :-D).

 • Muži (už klasicky) od potenciálnej partnerky očakávajú najmä atraktívny vzhľad.
 • Ženy od muža zväčša očakávajú rozhodnosť, úspešnosť v zamestnaní, ctižiadostivosť a dobré finančné a hmotné zázemie (všetko ideálne vo vyššej miere ako už daná žena má, pre jej dobro, aj dobro muža… aby sa necítil menejcenne).

Ženy sú v porovnaní s mužmi o čosi menej ochotné robiť kompromisy a zľavovať zo svojich nárokov (asi preto, lebo muži ich píliš vysoké nemajú :mrgreen: ) pokiaľ nenájdu toho pravého. Suma sumárum, vzhľadom na to, že hlavné kritérium single mužov je atraktivita ženy, majú k dispozícii pomerne široký výber. To sa nedá povedať o singlesáčkach, ktorých nároky im výber partnera veľmi zužujú.

Súvisiaci obrázok

 

 

Single ženy

Na slobodných mužov vo veku skorej, resp. strednej dospelosti sa často nepozerá tak cez prsty, ako na ich slobodné rovesníčky. Tie, ktoré sú single (dobrovoľne aj nedobrovoľne), dostávajú často nálepku emancipovaných feministiek alebo karieristiek s mačkami (a niektoré nimi sú, ale tie to až tak netrápi). Avšak, existuje pre ne aj jeden sofistikovanejší pojem. Ide o skupinu samostatných profesionálne aktívnych žien (single professional women). V pracovnej oblasti sú síce úspešné, ale z dôvodu ich vysokého sociálneho statusu a dosiahnutého vzdelania majú problém nájsť si vhodného partnera (to by sa mužovi s vysokým sociálnym statusom a vzdelaním asi nemohlo stať… nuž, čo už). Čiastočne za to môže akútny nedostatok (rovnocenných) mužov v ich okolí. Podrobne to je popísané v tomto článku. Ale do istej miery si za to môžu aj samé. Lebo preberajú (čítaj pár odsekov vyššie). V dôsledku tradičného vnímania ženy ako starostlivej manželky a matky (kedysi to bola jediná funkcia) a taktiež istých vekových obmedzení týkajúcich sa množenia, nastupujú v pravidelných dávkach tlaky z okolia (Kedy si už nájdeš chlapa?… keď ho má: Kedy sa už vydáš? …keď sa vydá: Kedy už porodíš?… keď porodí: Kedy bude druhé? ..atď.. Tieto otázky by mohol niekto zakázať!). Niekedy sa pridajú i tlaky vnútorné (biologické hodiny, ktoré každým rokom tikajú hlasnejšie ..tik-tak, tik-tak) a môže sa stať, že žena jednoducho zoberie prvého, ktorý príde do cesty. Alebo sa definitívne rozhodne ostať single a kúpi si mačku.

 

Máloktorý muž túži po vysokoškolsky vzdelanej a úspešnej žene. Do formulára napíše, že dôležitejšie preňho je, aby bola rodinne založená, chcela deti, vedela variť a vytvoriť príjemné domáce prostredie.

psychologička Eva Šoporová

 

Príčiny

Za nárast singlesákov treba, ako inak, viniť túto dobu. Zmenili sa hodnoty, zmenila sa morálka. Žijeme v dobe individualizmu (kedy sa cení sebarealizácia, sebapresadzovanie a individuálny úspech na úkor vzťahov), vysokého (pracovného) nasadenia a minimálneho voľného času (ideálny zamestnanec je slobodný muž bez záväzkov), v dobe, ktorá nepraje rodine. Na druhej strane treba hľadať príčiny i v ľuďoch, pre ktorých predstavuje stále väčší problém vytvoriť si záväzok k niekomu alebo niečomu a lákavejšie sa zdá experimentovanie (veď je toľko možností pracovných príležitostí, krajín, rýb v mori). Dôvodom pre tento životný štýl môže byť aj opakované sklamanie a rezignácia na život vo dvojici.

Zo zaujímavosti som si v hlave premietla svoju sociálnu sieť a našla som v nej niekoľko (dosť) kusov (ne)dobrovoľne slobodných. Všetko sú to skvelí (ozaj jedineční, dosť inteligentní, len možno niečím zvláštni :mrgreen: ) ľudia, ktorí fungujú sami. A je to škoda. Lebo svet by si zaslúžil ich potomkov! 😆

 

Singlesákom zdar.

 

P.S. – Tento blog venujem Palkovi (Palkóó, čaaau) !

P.S. 2 – V súťaži o najväčšiu valentínsku absurditu tento rok vyhráva toto:

(ponúka mojalekaren.sk)

 

 

Zdroje:

Martina Plichtová. 2016. Psychologické aspekty životního stylu singles a jejich hodnotová orientace. Magisterská práca. Olomouc. https://theses.cz/id/1xz9q9/Psychologick_aspekty__ivotnho_stylu_singles_a_jejich_hodn.pdf

Michal Drotován, Branislav Bleha. 2008. Analýza fenoménu singles v Európe a na Slovensku. Sociológia, Vol. 40 (No 1: 62-81). https://www.sav.sk/journals/uploads/02031250Drotovan-Bleha.pdf

Bella DePaulo. 2016. What No One Ever Told You about People Who Are Single.
http://www.apa.org/news/press/releases/2016/08/single-people.pdf

 

 

Share on :

 

 

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto:

Comments are closed.