PSYCHOBLÓGIA

O kariére (nielen) psychologičky.

V mojom pomerne krátkom živote som vystriedala hneď niekoľko prác. Už na strednej škole som časť prázdnin trávila v práci a zarábala si veľké peňáze na malé radosti. Robila som administratívu v kancli, ale aj odpočet plynu po stovkách bytov. Niekoľko rokov som pracovala v butiku (čo inak hodnotím ako veľmi príjemnú prácu, ktorá ma naučila komunikovať s najrôznejším typom ľudí). Počas výšky som si dopriala stáž v personálke, kedy som pochopila, že telefonovať ľuďom, triediť CV a robiť smeny ujom a paniam pracujúcich pre veľký obchodný reťazec nebude to pravé pre mňa. Po Mgr. som hľadajúc prácu narazila na príležitosť zúčastniť sa sebarozvojového kurzu, a keďže som nemala čo lepšie na práci, išla som trochu popremýšľať o tom, čo chcem vlastne v živote robiť a prečo. To bol môj prvý letmý dotyk s kariérovým poradenstvom. To som ešte netušila, že ho raz budem robiť.


Mladý/á študent/ka psychológie plný/á ideálov má celkom veľa možností ako sa uplatniť. Aj keď sa zdá, že psychológiu študuje každý druhý, je to príjemná profesia, ktorá je potrebná v najrôznejších oblastiach ľudskej činnosti – logicky v zdravotníctve (klinický/poradenský psychológ), potom v školstve (školský psychológ, kariérový poradca), v športe (športový psychológ), vo firmách (HRdačo), v reklame/marketingu (ktovieakosavolátenpsychológ, asi manipulátor), v armáde či polícii (vojenský psychológ, policajný psychológ, väzenský psychológ, forénzny psychológ), na úrade práce (poradenský či aký), vo vede (psychológ – vedec), v detských domovoch a ešte kademožne. Psychológ(ička) má aj celkom dobré vyhliadky do budúcnosti z hľadiska robotizácie.

horšie to je s platovým ohodnotím a dostupnosťou miest, ale ak ste šikovný/á lováky a prácu si nazbierate.

zdroj: trendyprace.sk

Keď som posledné roky štúdia zvažovala, ktorým smerom sa chcem uberať, rezonovala vo mne najmä polícia (milujem detektívky) alebo HR (nie, nie som z tých čo išli študovať, pretože chceli pomáhať ľuďom…ja by som nedokázala počúvať celé dni problémy iných, ktorí ich navyše nechcú riešiť, veď to je na instantné vyhorenie..ale prechovávam veľký rešpekt k tým čo to robia!). Dostať sa na políciu by bolo tú mač, najreálnejšie mi teda prišlo HR a oblasť vzdelávania. Pri hľadaní firiem, ktoré sa tomuto venujú, som narazila na jednu, ktorá ponúkala rôzne rozvojové kurzy. Ako som písala v úvode, zúčastnila som sa jedného, vlastne dvoch (lebo som nemala nič lepšie na práci) a keďže sa mi páčilo čo robili, a ja som sa asi pozdávala im, po čase som sa stala súčasťou tímu. V tom období som sa rozprávala s mnohými mladými ľuďmi o ich kariérovom smerovaní a mnohí nemali predstavu čo by chceli robiť. Alebo už robili, ale nie to, čo ich baví. V hlave mi skrsla myšlienka robiť takéto kurzy pre študentov, a to ešte predtým ako vstúpia na pracovný trh. Domnievam sa, že veľa ľudí zanedbáva rozhodovanie o svojej kariére a končí frustrovaná na pozíciách čakaním na to, kedy odbije pracovná doba. Veď o tom aj svedčia tieto štatistiky:

43% Slovákov považuje zamestnanie za spôsob, ako zarobiť peniaze, nič viac.

zdroj: rozvojkariery.sk

62% Slovákov je nespokojných alebo veľmi nespokojných vo svojom povolaní.

zdroj: rozvojkariery.sk

Ako sa rozhodnúť čo robiť?

V mojom výskume sa potvrdilo, že množstvo študentov (v mojej vzorke) má len hmlistú, ak vôbec nejakú predstavu o tom, čo chcú v živote robiť. Občas sa vás niekto v detstve spýta: „Čo chceš byť keď budeš veľký/á?“ (smetiar, letuška). Potom sa vás na strednej spýta pani psychologička, resp. vám dá testy z minulého storočia (doslova), z ktorých vyčíta vaše IQ, záujmy a vzťahy v rodine (lajk vuaj?), aby povedala budeš to a to. Zvyčajne ide o profesiu, ktorú tam študent napísal. Pár otázok ohľadne uplatnenia príde ešte po maturite alebo promóciách a to je tak všetko. Kariérové poradenstvo na Slovensku funguje vo veľmi obmedzenom režime. Počas školy ho väčšina zažije plus mínus raz (aj to ho z mojich rozhovorov veľa ľudí nepovažuje za užitočné). Pozitívne je, že na stredných školách funguje niečo ako výchovný poradca, ktorého môže študent navštíviť a požiadať o pomoc pri výbere študijného odboru alebo kariéry. Horšie je to v rámci vysokoškolského štúdia. Poradenstvo na univerzitách funguje ako služba len na vybraných (na úpéjéeš, s ktorou uspeješ, áno 😀). V dospelosti sa ku poradcovi (možno) dostanete na úrade práce, alebo ak sa rozhodnete zaplatiť si súkromného. To však napadne len pár jedincov. Pritom výber kariéry je dôležité rozhodnutie, ktoré by sa nemuselo (a nemalo) odvíjať od toho, čo je aktuálne dostupné na pracovných portáloch. Veď v práci trávime väčšinu! svojho dňa, tak prečo robiť niečo čo nás nebaví alebo až frustruje. Je pravda, že niektorí odjakživa vedia čo chcú robiť. Mnohí však netušia. Tu pomôže len aktívne popremýšľať o tom, aký som človek, čo ma baví, zaujíma, čo mi ide, ale aj nejde (tzv. silné a slabé stránky), v akom prostredí chcem pracovať (na Slovensku? Za hranicami? V multikulti firme? Von? Dnu? V openspace? So zvieratkami?), s kým chcem pracovať (a či vôbec s niekým :D), čo je pre mňa dôležité (Prestíž? Lové? Uznanie? Moc? Pomoc?) a tak ďalej. Asi ťažko na to prídete za 5 minút zamyslenia na gauči alebo z IQ testu z roku 1986. A to som len veľmi zhruba zhrnula čo všetko treba pri výbere práce zvážiť.

Moja kariéra v kariérovom poradenstve

Ja som si vždy vyberala prácu podľa toho, či ma daná činnosť bude baviť. Nevedela som si predstaviť robiť niečo, čo ma absolútne nezaujíma. Popravde mi ani nenapadlo uvažovať o tom, že by som sa raz stala kariérovou poradkyňou. Počas štúdia sme si túto oblasť psychológie zbežne prešli, v zásade sa len namemorovali históriu poradenstva, zastaralé definície a naučili sa, ktoré testy kedy a prečo administrovať. Priznám sa, testy som snáď v živote nepoužila (tak dobre, možno jeden), definície nepotrebujem a ak, tak nie tie, ktoré sme preberali. To, čo sme sa učili sa už pár rokov v praxi nerobí a tak som si to všetko naštudovala nanovo, pustila sa do realizácie kurzu, dostala ho na univerzitu a tak získala prácu (v živote som absolvovala asi len jeden klasický pohovor, vždy som prácu dostala skrz nejakú aktivitu). Neskôr som sa certifikovala ako kariérová poradkyňa a momentálne fungujem v práci, ktorú som nikdy neplánovala a ani nechcela robiť :D. 


😀 Fakt zlá fotka z Národnej ceny kariérového poradenstva 2019. Cenu sme si prevzali z rúk ministerky školstva.
zdroj: minedu.sk

A čo teda robím? Snažím sa rôznym spôsobom pomôcť študentom pri budúcom uplatnení. Či už ide o individuálne kariérové poradenstvo (ktoré však využíva minimum študentov), alebo lektorovanie rozvojových kurzov alebo organizovanie podujatí, na ktorých si študenti môžu nájsť stáž či prácu, alebo spoluprácu so zamestnávateľmi, ktorí vnášajú do teoretického sveta aspoň trochu praxe (kiežby viac) alebo tvorbu e-learningu na rozvoj kariéry (som nevedela, že viem robiť e-learningy :D, dokonca sme zaňho získali cenu !). Mojou láskou je výskum, preto verím, že aj k nemu sa v rámci práce poradkyne vrátim. To čo robím ma veľmi baví. Totiž, je to práca rôznorodá a mám pomerne veľkú slobodu v tom, čo budem robiť kedy a ako. Moje dni sú málokedy stereotypné. Navyše, mám skvelú šéfku a šéfa. A bonus je, že to čo robím, prináša aspoň niekoľkým ľuďom úžitok.

Pár užitočných tipov pre vašu kariéru

Na záver by som sa chcela podeliť o moje najzásadnejšie zistenia v oblasti kariéry, či už z teórie alebo vlastných skúseností:

 • Najdôležitejšie je zistiť čo ťa baví a robiť to, totiž ak si vnútorne motivovaný/á, podávaš vyšší výkon a tvoja aktivita ti potom prinesie ďalšie a ďalšie príležitosti
 • Ak vôbec netušíš v čom si dobrý/á, počas štúdia si vyskúšaj najrôznejšie typy prác (ideálne je dobrovoľníctvo, stáže alebo čiastočné úväzky), tak zistíš čo ti (ne)vyhovuje
 • Ak chceš prácu zmeniť a nevieš ako, môžeš to skúsiť s pomocou kariérového poradcu/poradkyne (nájdeš ich pohromadke tu: https://rozvojkariery.sk/clenovia-zkprk/)
 • Hľadať prácu na pracovných portáloch je podľa môjho názoru prežitok, ak vieš čo chceš robiť, nájdi si firmu, kde to budeš môcť robiť a kontaktuj ich …alebo si ju založ
 • Urob si online CV na LinkedIn
 • Pri budovaní kariéry je veľmi dôležité networkovanie, pretože sú to práve ľudia, ktorí ti otvárajú dvere k novým príležitostiam (alebo ťa zoznámia so zaujímavými ľuďmi, ktorí ti otvoria dvere k novým príležitostiam)
 • Nemusíš mať jeden úväzok, môžeš ich kombinovať viacero a zvyšovať tak svoj príjem, tento spôsob práce je skvelý pre ľudí, ktorí nemajú radi stereotyp ( v budúcnosti sa bude i tak veľmi pravdepodobne fungovať práve takto)
 • Nikto nevie ako bude vyzerať pracovný trh o 10, 20 či 30 rokov, profesie miznú a vznikajú, mení sa charakter práce (veľmi dobre je to vysvetlené v tomto podcaste), preto ti v časoch neistoty, rýchlych zmien a globálnosti miesto detailného plánovania kariéry a vytipovania konkrétnej pozície skôr pomôže vytipovať pracovnú oblasť a rozvíjať si podnikavosť a flexibilitu, ostatné sa naučíš

Toľko moje múdrosti. Držím vám prsty, aby ste robili to čo máte radi a do práce sa tešili, tak ako ja.

Zdroje:

 • dizertačka
 • trendyprace.sk
 • rozvojkariery.sk
 • willrobotstakemyjob.com
Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto: