PSYCHOBLÓGIA

Psychofilmológia II.

Pred nejakým časom (presnejšie pred rokom a pol) som uverejnila prvú časť Psychofilmológie (evidentne ma tie slovné hračky bavia – Psychoblógia, Stereopsychologotypy a pod.). Od vtedy prešla istá doba a ja som -v rámci svojho voľného času – stihla zhliadnuť viacero filmov, ktoré stoja za zmienku a pozretie. Žánrovo sa vymedzujem skôr na psychologické drámy, vojnové filmy, historické filmy, zvládnem aj detektívky.. prosto zväčša si vyberám filmy s hlbšou myšlienkou. Komédie, sci-fi, horory príp. ťažkú romantiku s happyendom tu preto nečakajte (pozrela som si však i taký Tvajlajt či Fifty šejds of grej a to len preto, aby som na nich mohla neskôr kydať 😀 tento istý postup uplatním i v prípade filmu Rytmausa). Dnes Vám odporučím filmy, ktoré nejakým spôsobom približujú život človeka (ľudí) s psychickou poruchou.

Dosť bolo ale zbytočných rečí, pome na to! (Oficiálne popisy filmov nájdete v linkoch).

WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN  

v slovenčine Musíme si pohovoriť o Kevinovi (až nápadne presný preklad)

Celý dej filmu je viac-menej sondou do problematického vzťahu matky a jej agresívneho asociálneho syna. Zaujal ma jednak preto, lebo ukazuje materinskú lásku v úplne inej podobe (ľúbte svoje dieťa, keď by ste ho najradšej prefackali), potom hereckými výkonmi (syn zahral svoju rolu tak dobre, že som ho mala chuť zbiť cez notbuk), no absolútne ma dostal svojím šokujúcim záverom.

http://www.csfd.cz/film/277621-musime-si-promluvit-o-kevinovi/prehled/


ADAM

v slovenčine (prekvapujúco) Adam.

Oficiálne sa tento počin radí medzi romantické komédie (čo by v inom prípade znamenalo úplnú ignoráciu diela), avšak ide o pomerne silný príbeh vytvárania puta medzi týpkom s Aspergerom (Pozn.: Pri Aspergerovom syndróme sa prejavuje narušenie v oblasti sociálnej interakcie, komunikácie a vzorcov správania. Rovnaká triáda postihnutia sa vyskytuje aj pri autizme) a slečny novonasťahovanej, ktorá spomínanému týpkovi ukáže, čo to znamená ľúbiť a byť ľúbený. Znie to síce trochu sladko, no pre mňa bolo pomerne zaujímavé sledovať, ako si tá láska vychcaná  nájde i človeka, ktorý sa v dôsledku poruchy ľudí úplne stráni.     

http://www.csfd.cz/film/257896-adam/prehled/


VERONIKA DECIDES TO DIE

v slovenčine Veronika sa rozhodla zomrieť.

Zhliadnutie tohto filmu predchádzalo prečítanie knihy s identickým názvom. Ako to už býva zvykom, kniha svojou kvalitou výrazne predčila filmové spracovanie (možno preto, že si príbeh vizualizujete sami a mne sa na hlavnú postavu Sarah Mišel Gelar akosi nehodila). Nevermajnd. Ktorúkoľvek formu oboznámenia sa s týmto príbehom si vyberiete, čakajú Vás podnetné dumky o tom, kde sa nachádza hranica normálnosti. Či vlastne nejaká je a ak je, tak že je pravdepodobne veľmi relatívna. Svojho času som spísala tie najzaujímavejšie myšlienky z knihy.. Možno vás inšpirujú k (ne)legálnemu stiahnutiu filmu alebo knihy.

http://www.csfd.cz/film/32869-veronika-se-rozhodla-zemrit/prehled/


STILL ALICE

 v slovenčine ani preklad nie je, v češtine Stále jsem to já.

Film, ktorý celkom útočí na citíky (ak nejaké máte, ha ha). Hlavnou postavou je profesorka lingvistiky, ktorá v tom najlepšom „schytá“ Alchajmera. Sledovať môžete, ako sa s touto zákernou chorobou vyrovnáva samotná Alice, ale i jej rodina a okolie. Pretože, keď je chorý jeden člen rodiny, trpí tým rodina celá. Tuším mi i v istej chvíli vyšla slza. Nesrandujem !

http://www.csfd.cz/film/364425-porad-jsem-to-ja/prehled/


THE ROAD WITHIN

aneb Outsideri

Tento film som pozerala jedným okom pri varení nedeľňajšieho obeda. Nájdete v ňom vyobrazenú kombináciu troch mentálnych porúch – anorexie, Touretteovho syndrómu a OCD (obsedantno-kompulzívnej poruchy). Traja pacienti -každý s jednou z vyššie spomínaných porúch- zdrhajú z ústavu na menší roadtrip. Toto nezvyčajné zloženie výletníkov prináša celkom úsmevné, miestami však dosť vypäté situácie, ktoré s nimi budete intenzívne prežívať. Plus, hrá tam dcéra Lennyho Kravitza (úúú).   

http://www.csfd.cz/film/351189-outsideri/prehled/


IDIOTS

od môjho obľúbenca Larsa Von Triera

Provokatívny film. Ak chcete vidieť ako sa intelektuáli hrajú na mentálne postihnutých a zámerne tým provokujú svoje okolie, tento film bude jednoznačne správnou voľbou.   

http://www.csfd.cz/film/38127-idioti/prehled/

Nabudúce sa tešte na odporúčania z kategórie napr. európskych filmov (severské, francúzske, španielske) , vojnových (moje veľmi obľúbené) či skvelých seriálov.

Filmovaniu zdar!

 

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto: