PSYCHOBLÓGIA

Psychológia lásky

Pri príležitosti Valentína, som sa vás rozhodla obdarovať (keďže vás mám neskonale rada) niekoľkými pútavými zisteniami psychológov lásky (áno, ic ril). Mňa upútali dostatočne na to, aby som im venovala niekoľko minút ľahkého čítania, prekladu a napísania tohto príspevku. Verím, že nebudete ľutovať a obsah tohto textu Vám do súčasného (aj budúceho) milostného alebo ľúbostného života niečo dá. Nech sa páči:

Že vraj najprv musíme mať radi seba, aby sme mohli ľúbiť iného. No zdá sa, že s týmto tvrdením vedci až tak nesúhlasia a neplatí, že ľudia s vysokým sebahodnotením by boli viac schopní lásky (to by tu bolo potom omnoho viac slobodných). Avšak, miera sebaistoty a sebalásky sa môže odrážať skôr vo výbere partnera. Ak si neverím, nesiaham až tak vysoko. Uspokojím sa s málom, pretože si myslím, že som málo hodný/a. A naopak. Možno však mysleli tých, ktorí pre seba nenašli ani štipku citu. Tí asi osamelí sú. Poďme však k tým, ktorí lásku prežívali / prežívajú / prežívať budú.

 

Atraktivita a podobnosť …alebo „vrana k vrane sadá“

Rôzne štúdie (pre ich množstvo ich nebudem menovať) dokázali, že vzťah dvoch ľudí funguje lepšie, ak je ich názor a postoj k životu/ životný štýl/ spôsob myslenia podobný. To isté pravidlo sa uplatňuje, aj čo sa fyzickej atraktivity týka. Zväčša to funguje tak, že nás priťahuje človek cécéá rovnako pekný, resp. škaredý ako sme my. Možno to súvisí s tým, že ak je potenciálny/a partner/ka príliš pekný/á, bojíme sa prípadnej nevery. Ak je zas príliš škaredý/á, ohrozuje to je naše ego a hovoríme si „mám na viac“. Toľko môj názor, veda to vysvetľuje inak a to:

 • že princíp podobnosti funguje na základe teórie reciprocity (máme radi tých, ktorí majú radi nás)
 • že, ak nám okolie potvrdzuje to, čo si myslíme, dáva nám to istotu, že sme na správnej ceste (nebudeme mať predsa radi človeka, ktorý s nami vo všetkom nesúhlasí)
 • že, ľudia sa snažia o rovnováhu nielen v myšlienkach, pocitoch ale aj sociálnych vzťahoch (jin jang, jin jang)

(Že vraj) trvá iba 4 minúty, kým sa človek rozhodne, či sa mu ten druhý páči alebo nie (čo by znamenalo, že máte v priemere 4 minúty na to, aby ste ohromili a urobili dobrý dojem na toho, na koho ho urobiť chcete). Dobrou správou je, že dojem nie je vytváraný len v závislosti od toho, ČO hovoríte, ale i AKO to hovoríte (čiže tón, rýchlosť, výška hlasu). Plus zaváži i reč tela.

 • Pre ženy sa stáva muž atraktívnejší ak vidia, že sa iné ženy naňho usmievajú (muži, tu je návod ako zmanipulovať objekt vašej lásky – poproste svoju kamarátku, aby sa na vás usmievala).
 • Ženy vnímajú mužov s väčším bruchom ako menej príťažlivých (kto by to povedal..). Viac tuku na bruchu indikuje (asi podvedome, lebo to som si nikdy neuvedomila) nižšiu hladinu testosterónu – v preklade: nižší sex drajv a nižšiu plodnosť.
 • Muži sú zas viac priťahovaní k ženám, ktoré majú krivky podobné krivkám ich mamy. Tento fenomén je vysvetlený sexuálnym imprintingom  (je to druh učenia, ktorý prebieha v ranej fáze života a základnou charakteristikou obdobia imprintingu je fakt, že vedomosti, ktoré zviera/človek v tomto čase získa, si zachováva navždy a ďalším učením sa už nedajú pozmeniť).
 • Andersonová navyše skúmaním 54 kultúr zistila, že ideál ženskej fyzickej krásy závisí aj na dostatku potravy: v kultúrach, kde nie je zaručený, prevláda skôr „pekného má byť viac“ (keď je hlad, tučný chudne a chudý zomiera). V krajinách dostatku je to naopak.

 

Princíp komplementarity… alebo „protiklady sa priťahujú“

Psychológia toto pravidlo vysvetľuje tak, že vo vzťahu muža a ženy (alebo ženy a ženy alebo muža a muža), vzájomné doplňovanie sa môže zvýšiť pravdepodobnosť uspokojovania potrieb, napr. dominantný a submisívna, ľahkovážna a zodpovedný…. partner tak môže druhému poskytovať čo sám nemá. Dopĺňať ho.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt love gif puzzle

 

Ach tie hormóny…

Ak je človek v stave prudkého zamilovania, mozog je omámený fenylethylaminomnoradrenalínom, ktorý spôsobuje podobné pocity ako kokaín. Ide o pocit eufórie a nekonečného šťastia, ktoré zažijete i po intenzívnej inhalácii dávky bieleho sniežiku do nošteka. (Lásku si však nekúpiš). Adrenalín v krvi je zas dôvodom, prečo sa pred stretnutím s objektom nášho záujmu náš srdečný tep prudko zvýši (až o 60%), sme celí rozklepaní a začneme sa nechutne potiť (ak toto pri niekom prežívate, zrejme vám daná osoba nebude ľahostajná). Vedci z Univerzity v Londýne zistili, že keď sa ľudia pozerajú na svojho nového milenca/milenku, nervové obvody, ktoré majú na starosti kritický sociálny úsudok sú potlačené. Tým sa vysvetľuje fakt, prečo si nového partnera/partnerku idealizujeme (…ach tie ružové okuliare).

Pri maznaní sa uvoľňuje do tela oxytocín (oficiálne hormón lásky), ktorého bonusovou funkciou je potlačovanie bolesti (o.i. spôsobuje i sťahy hladkého svalstva maternice pri pôrode a pravdepodobne i pri pohlavnom dráždení, kedy sťahy svalstva urýchľujú transport spermií do vajcovodov). Preto ak vás trápi migréna, urýchlene vyhľadajte teplú náruč a neopúšťajte ju, kým bolesť neustane. V priemere by mal oxytocín účinkovať 4 hodiny (dajme zbohom ibalginu!).

Stav zamilovania so sebou okrem iného prináša i zmeny hladiny serotonínu v našom tele (považovaný za hormón pohody a šťastia), čo môže spôsobovať vznik miernej posadnutosti našim partnerom v podobe vtieravých myšlienok. Zaujímavé je, že podobnú hladinu serotonínu v krvi majú i ľudia, ktorí trpia obsedantno-kompulzívnou poruchou (to je taká, kde si človek 30-krát umýva ruky, 12-krát skontroluje či vypol plyn alebo napríklad zamyká byt na 20-krát. Odborný výklad nech sa páči na tomto mieste).

Zamilovanosť spôsobuje i väčšiu produkciu stresového hormónu kortizolu, čo vedie k miernemu zvýšeniu krvného tlaku a možnej strate spánku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt love is in the air sheldon gif

 

Spravodlivosť na 1. mieste

V osobných vzťahoch sa, ako ukázal výskum, uplatňuje najviac princíp „spravodlivej rovnosti“. Ten sa zakladá na 4 predpokladoch

 • vo vzťahoch sa ľudia usilujú maximalizovať svoje odmeny/zisky
 • dvojica môže maximalizovať svoje odmeny vytváraním pravidiel alebo noriem, ktoré určujú, ako sa majú férovo deliť zisky medzi partnerov (napr. ja nebudem mať milenca a ani ty milenku)
 • keď jednotlivec vníma vzťah ako nerovnovážny, nerovný, nespravodlivý, prežíva pocity emocionálneho distresu (trápi sa). Tento pomer je priamo úmerný: čím väčšiu nerovnosť vníma, tým ho to trápi viac (žena má milenca a muž nemá milenku – porušenie pravidla a rovnováhy)
 • jedinci, ktorí sú presvedčení o nespravodlivej nerovnosti vo vzťahu, podnikajú kroky na znovunastolenie pravidiel fair play (muž odporučí žene, aby poslala milenca kade ľahšie… alebo si nájde milenku tiež, rovnováha musí ostať zachovaná)

 

Zlomené srdce naozaj existuje…

Štúdia, ktorá skúmala tento fenomén tvrdí, že psychická bolesť spôsobená rozchodom je rovnako reálna ako bolesť pri fyzickom zranení. Na to sa prišlo vďaka využitiu MRI, ktorý monitoruje aktivitu mozgu. Situáciu sociálneho odmietnutia, alebo aspoň jej podobnú (k akému dochádza aj po kopačkách od partnera) navodili vedci hrou, no a pokusným králikom sa počas toho v mozgu aktivovali oblasti, ktoré sú zodpovedné za pociťovanie fyzickej bolesti. Záhada vyriešená.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif broken heartSúvisiaci obrázok

 

 

Ak si to všetko zhrnieme v pár bodoch tak zistíme, že :

 • prvotná selekcia (s tebou pôjdem von, s tebou nie) trvá expresne rýchlo…len pár minút
 • ženy nemajú rady veľké pupky, muži vyhľadávajú ženy s krivkami podobnými krivkám ich mamy, v krajinách s fastfúdmi sú ideálom krásy vychudnuté ženy, v takej Afrike sú to Venuše.
 • láska nás robí posadnutými, slepými a správaním podobným človeku pod vplyvom kokaínu
 • oxytocín uvoľňovaný pri mojkaní môže nahradiť ibalgin
 • A ak chcete dlhotrvajúci vzťah stavajte na spravodlivosti (ja dostanem jeden mafin, ty tiež, ja budem mať jednu milenku, ty jedného milenca, ja zaplatím 200 eur za nájom, ty 200 eur za jedlo a podobne) hľadajte si podobne atraktívneho partnera ako ste vy (ak ste škaredý, tak škaredú, ak ste pekný, tak peknú, ak ste superpekný, tak superpeknú), s podobnými názormi (ak si myslíte, že kapitalizmus svetu nesvedčí, tak si hľadajte niekoho, kto si bude myslieť to isté), ale povahovo váš mierny opak (ak ste veľmi dominantný, potrebujete mať stále všetko pod kontrolou a všetko riadiť, nájdite si partnera, ktorý potrebuje byť vedený, úplne ideálne je, ak spadá do osobnostnej kategórie flegmatik).

 

Špeciálne pre vás som ešte pripravila hudobné tipy na valentínsky večer. Made in Čekoslovakia.

…tak sladkí sú (plačem :D:D)

 

..žijúce legendy : EMSÍ Erik a Barbara .. ale text ! 

 

 

 

…zamilovaný Vašo, ten by zbalil každú ..“zostaňme takto chvíľu stáť, na všetko krásne máme čas“

 

 

…pre chladné a nedostupné.. (roztopte ľady)

 

 

 

…ale aj pre tých, čo lásku proklínají..

 

… no a ak sa chcete naučiť hláskovať slovo láska, toto bude to pravé (kvôli ničomu inému si tento song nepúšťajte!)

https://www.youtube.com/watch?v=eXOUBi2U7aU

Láske zdar!

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt love gif animated

 

 

Share on :

 

 

 

Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto: