PSYCHOBLÓGIA

Psychofilmológia IV. (severské filmy)

Hovorí sa, že dobrý film nie je nikdy zlý. Ak sa stane, že na nejaký dobrý dostanem chuť, automaticky siaham po tých severských. A môžem s čistým svedomím povedať, že nikdy nesklamali. Zatiaľ. Vyhovuje mi na nich často prítomná melanchólia, verné zobrazenie krutej reality, severský chlad, minimalizmus a páčia sa mi dokonca i jazyky. Pripravila som vám teda môj výber toho najlepšieho, čo natočili tam hore.

Jagten (Hon)

http://www.csfd.cz/film/311967-hon/prehled/ (87%)

Myslím, že tento film patrí k tým najznámejším z produkcie severanov. Čo mi utkvelo v pamäti najviac (videla som ho už dávnejšie) je, že pri žiadnom filme som nemala takú chuť ublížiť jednej z hlavných postáv tak ako v tomto filme. Áno, tí čo ste to videli, mám na mysli to malé protivné dievčatko, ktoré krivo obvinilo uja (môjho obľúbeného herca..srdcovka) zo znásilnenia. Táto zápletka umožňuje sledovať meniace sa prežívanie postáv (ne)zainteresovaných do tejto lži – od spomínanej malej slečny a jej rodiny, cez obvineného muža a jeho syna, až po obyvateľov mesta (či dedinky, už neviem). Vtiahne vás to deja a už nepustí.

…a tak to začalo

 

  


Ondskan  (Zlo) 

http://www.csfd.cz/film/142019-zlo-mezi-nami/prehled/ (86%)

Toto je pre zmenu film, kde som snáď najviac ľutovala hlavnú postavu. Tá sa stala obeťou šikany a celý dej je založený na vyobrazovaní medziľudského násilia v tých najrôznejších formách. Niekedy až kruto poukazuje na bezmocnosť obete, neskutočné utrpenie a zahanbenie, ktorým si musí prejsť. To jedného dozaista poznačí na dlhé obdobie. Zaujímavým momentom je zmena role hlavnej postavy zo šikanovača (toto slovo som si musela vyhľadať na nete – jazyková poradňa hovorí: Človek, ktorý niekoho šikanuje, sa v jazykovej praxi nazýva šikanér, šikanista i šikanovač) na šikanovaného (karma is bič). Odporúčam zhliadnuť najmä tým, ktorí majú tendencie šikanovať, psychicky či fyzicky.

Presne tento žáner by inak mali ako prevenciu púšťať deckám v školách. Povinne !

 

 

 


Kongen av Bastøy (Král z ostrova Bastøy)

http://www.csfd.cz/film/291673-kral-z-ostrova-bastoy/prehled/  (81%)

Veľmi podobná téma. Tentokrát však šikanuje personál nápravného ústavu pre dospievajúcich prítomných chlapcov (nežeby si nezaslúžili :D..ale nie). Opäť dokonale vyobrazená bezmocnosť, ktorá sa ale nakumuluje a pretaví vo vzburu. Ako to dopadne? Pozri film.

 

 


Adams æbler (Adamove jablká) 

http://www.csfd.cz/film/221085-adamova-jablka/prehled/ (84%)

Veľmi zaujímavý pohľad na spolunažívanie neonacistu a farára. Dve úplne odlišné osobnosti (metaforicky zobrazujúce dobro a zlo), donútené nájsť spôsob ako spolu fungovať. Obaja sa pri tom snažia podlomiť vieru toho druhého a premeniť ho na svoj obraz (je celkom podnetné sledovať, aké to môže byť ťažké a kam to môže viesť). Komické (často prítomná satira) a tragické zároveň. V hlavnej úlohe opäť môj obľúbený herec Mads Mikkelsen.  

 

 

 

 


Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

(Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol)

http://www.csfd.cz/film/331790-stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel/prehled/ (75%)

Verím, že tento príbeh vo filmovej či knižnej podobe je väčšine známy. Preto iba v krátkosti môj pohľad. Jeden z mála severských filmov, pri ktorom sa často zasmejete. Je o deduškovi (ako napovedá názov), ktorý sa sám nevie ako ocitá v naozaj bizarných situáciách. Myslím si však, že hlavná mesidž tohto filmu je poukázať na to, že život staršieho človeka nemusí byť len o telke (a telenovelách), jedle, spánku (resp. liekoch na spánok), chorobách a občasnej návšteve rodiny.   

 

 


Under sandet 

http://www.csfd.cz/film/45771-under-sandet/prehled/ (86%)

Dojmy z toho filmu sú relatívne čerstvé (videla som ho pár hodín dozadu) a opäť je to o naozaj autentickom krutom zobrazení reality. Príbeh tohto snímku sa točí okolo nemeckej „vojenskej“ jednotky (tvoria ju prevažne dzeci), ktorá má za úlohu vyčistiť dánske pobrežie od mín, ktoré tam podávali iní nemeckí vojaci (ach tá irónia). A tak len v napätí sedíte a čakáte, kedy kto vyletí do vzduchu. Minimálne je to opäť trošku iný pohľad na dôsledky 2. Svetovej vojny (ktoré sú ale z každého pohľadu vždy na zaplakanie).

bác

 

Toľko tipy odo mňa pre vás. Ak Vás napadol ešte nejaký film, ktorý by tu nemal chýbať, prosím podeľte sa oň, minimálne ja Vám budem extrémne vďačná.

 

Share on :
Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto: