Resting bitch face

Neviem kedy a ako sa to stalo, ale zaradila som sa do skupiny ľudí s „resting bitch face“.

Kto sa nedovtípil z názvu, viac ako tisíc slov povie jeden obrázok:

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bitch face

 

Ale dám aj definíciu (šak som nejaký vedec):

Resting bitch face je popisovaný ako výraz tváre (v drvivej väčšine u žien.. a ešte Kanyeho), ktorý vyvoláva dojem nešťastia alebo nezainteresovanosti.

Prečo o ňom píšem? Tento výraz totiž často majiteľom komplikuje život (och vedela by som rozprávať). Dávno pradávno legendárny Ekman definoval 6 základných výrazov tváre – smútok, radosť, strach, prekvapenie, znechutenie a hnev, ktoré vedia ľudia po celom svete univerzálne „dekódovať“. Občas si síce nejaké popletú (napr. prekvapenie a strach), inak to ale zvládajú pomerne slušne. Pri prvom kontakte je výraz tváre absolútne kritický, pretože aj na základe neho sa vytvárajú sympatie, resp. antipatie. Niekto má takú tú milú tvár, že ho chcete objať a vysať z neho všetkú dobrotu a niekto má zas resting bitch face (púr jú). A takí ľudia sú často vnímaní negatívne – zväčša ako nepriateľskí alebo arogantní (ale akože nečudujem sa :lol:).

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bitch face

 

S resting bitch face-om je to ale zamotané, pretože nevyjadruje skutočné prežívanie danej osoby. Na tvárach sa odohráva nevedome. Kým ľudia (alebo teda ženy) s týmto výrazom sú presvedčení o tom, že sa tvária neutrálne (alebo až jemne radostne), ostatní sa pýtajú: „Čo ti je? Nebavíš sa? Nemáš ma rád/rada?“ … „No nie, všetko je okej.. len mám proste takú tvár.“

Prečo je to tak, odhalili neurovedci na čele s Jasonom Rogersom, ktorí detailne analyzovali fotky ľudí s neutrálnym výrazom a ľudí s resting bitch face (napr. nekorunovaná kráľovná tohto výrazu Kirsten Stewart).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bitch face

 

Jasne sa ukázalo, že resting bitch face „obsahuje“ o čosi viac výrazu pohŕdania ako priemerná neutrálna tvár (viď veľavravné grafíky!).

 

 

Tu ale treba podotknúť, že nejde o prejavovanie ozajstného pohŕdania (ako som písala vyššie, RBF je mimovoľný výraz), len druhí ho ako pohŕdanie čítajú. Často opäť na podvedomej úrovni. Keďže skôr dôverujeme výrazu tváre ako slovám, preto i keď daná osoba povie, že sa nič nedeje, zvyčajne tomu nikto neverí.

Tu si môžete otestovať svoj výraz: https://www.testrbf.com/. U mňa sa to len potvrdilo :mrgreen: .

 

Za RFB neraz stoja len spadnuté kútiky úst, či „tzv.“ skleslé oči, ktoré sa objavujú pri emócii smútku, iritácie či spomínaného pohŕdania. Tak nám ľuďom s resting bič fejs neostáva nič iné, len sa viac usmievať a verbalizovať svoje vnútorné prežívanie, ako múdro radí psychológ Ty Tashiro.

 

Ženám s RFB zdar!

 

Zdroje:

https://www.businessinsider.com/psychologist-explains-resting-bitch-face-2017-4

http://phd.meghan-smith.com/wp-content/uploads/2016/01/2-Womens-Career-Advancement.pdf

 

Share on :

 

 

Zuzana Kožárová
Volám sa Zus a v súčasnosti som doktorandkou Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Mojou najväčšou vášňou je psychológia. Tesne po písaní. Ešte počas výšky som sa rozhodla pretlak zaujímavých informácií vyriešiť založením blogu, ktorým sa snažím popularizovať psychológiu a jednoduchým jazykom približovať užitočné poznatky z psychológie.
Viac o mne zistíte na LinkedIn-e.
Napíš, čo Ti beží hlavou

Skús prečítať aj toto:

Comments are closed.